Dowiedz się, w jaki sposób możesz uzyskać pomoc prawną ze strony Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Dowiedz się, w jaki sposób możesz uzyskać pomoc prawną ze strony Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Dokumenty prosimy przesyłać pocztą na adres korespondencyjny:
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
ul. Wiejska 16
00-490 Warszawa
nr telefonu: (48) 22 556 44 40
Fax: (48 22) 556 44 50
e-mail: hfhr[at]hfhr.pl
Kontakt telefoniczny: od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 14.00
UWAGA! Informujemy, że nie udzielamy porad prawnych w rozmowach telefonicznych ani za pośrednictwem e-maila lub mediów społecznościowych. Prosimy o zgłoszenia spraw z zakresu potencjalnego naruszenia praw człowieka w formie tradycyjnego listu zawierającego szczegóły i przebieg sprawy oraz kopie najważniejszych dokumentów dotyczących problemu na adres korespondencyjny HFPC podany powyżej. Wszelka dokumentacja znajdująca się w posiadaniu Fundacji, a dotycząca konkretnej sprawy, będzie po jej zakończeniu lub jej niepodjęciu zniszczona. Uprzejmie informujemy również, że nie mamy możliwości odpowiedzi na każdy list ani interwencji we wszystkich sprawach, które do nas napływają.
Formularz skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Udzielamy porad prawnych jedynie po uzyskaniu kopii wszystkich dokumentów w danej sprawie i podpisanej deklaracji zgody na przetwarzanie danych osobowych. Jednocześnie HFPC zwraca się z prośbą o niewysyłanie oryginałów dokumentów. HFPC nie będzie gromadziła oryginału dokumentów i nie ponosi odpowiedzialności za ich przechowywanie. W przypadku nieodebrania oryginałów, mogą one ulec zniszczeniu po upływie 3 miesięcy.
Prowadzimy także dyżury w otwartych i strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.
Kontakt z prawnikami w sprawach dotyczących cudzoziemców na terenie Polski możliwy jest za pośrednictwem e-maila: refugees[at]hfhr.pl.
Chcesz wyrazić opinię na temat uzyskanej pomocy prawnej? Napisz do nas: [email protected]
Informacje prawne o przekraczaniu granic i legalizacji pobytu
Postępowanie o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce – wyjaśniamy procedurę krok po kroku
Kontakt z prawnikami w sprawach dotyczących obywateli Ukrainy na terenie Polski możliwy jest za pośrednictwem e-maila: refugees[at]hfhr.pl.
Chcesz wyrazić opinię na temat otrzymanej pomocy prawnej? Napisz do nas: feedback[at]hfhr.pl
W ramach projektu HFPC będzie zajmować się m.in.
- Sprawami z zakresu równego traktowania w zatrudnieniu (w tym stosowania racjonalnych usprawnień)
- Równym dostępem do opieki medycznej – zarówno pod kątem dostępności, jak i godnego traktowania pacjentów
- Problemami z zapewnieniem równego dostępu do usług, dóbr, szkolnictwa i edukacji
- Sprawami dotyczącymi ubezwłasnowolnienia
- Równym dostępem do praw wyborczych
- Trudnościami, z którymi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami w związku z pobytem w różnych placówkach leczniczych czy opiekuńczych
- Kłopotami z uzyskaniem świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami i opiekunów
Projekt potrwa do końca lutego 2024 roku.
Zapisy mailowe: [email protected]
Zapisy telefoniczne: (48) 22 556 44 40
HFPC przygotowała zbiór szczegółowych informacji na temat zgromadzeń – jakie są ich rodzaje, jakie prawa ma osoba, która podczas zgromadzenia została zatrzymana, a także jakie uprawnienia przysługują funkcjonariuszom Policji. W opracowaniu przedstawiono prawo do zgromadzeń w aktualnym orzecznictwie sądów.
Więcej informacji na temat regulacji prawnych znajdziesz w naszym przewodniku po Prawie o zgromadzeniach. Zawiera on m.in. podstawowe informacje o rodzajach zgromadzeń, różnicach w możliwości ich organizowania i terminach zgłaszania.
Wzór zażalenia na zatrzymanie znajduje się tutaj.
Wersja ulotki z informacjami na temat uprawnień i obowiązków uczestników zgromadzeń oraz funkcjonariuszy Policji – do wydruku, w postaci książeczki A7 dostępna jest tutaj.
Pamiętaj, że:
Jeżeli w trakcie zgromadzenia jesteś legitymowany/zatrzymany przez funkcjonariusza Policji, masz prawo do:
- zapytania o imię, nazwisko i stopień policjanta, który Cię legitymuje/zatrzymuje;
- nagrywania (ale nie rozpowszechniania) interwencji policjantów, w sposób nieutrudniający ich działań;
- przedstawienia swojej wersji wydarzeń i swoich racji.
Ponadto, w przypadku zatrzymania masz prawo do:
- poznania przyczyny zatrzymania;
- bezpośredniego kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym (poproś policjanta o zapewnienie tego kontaktu);
- powiadomienia osoby najbliższej o zatrzymaniu;
- niezbędnej pomocy medycznej (powiedz policjantowi, jeśli coś Ci dolega);
- otrzymania odpisu protokołu zatrzymania (pamiętaj, żeby przed podpisaniem protokołu dokładnie go przeczytać i zgłosić wszystkie swoje uwagi);
- wniesienia do sądu zażalenia na zatrzymanie (pamiętaj, że masz na to 7 dni od dnia zatrzymania);
- natychmiastowego zwolnienia, jeżeli ustały przyczyny zatrzymania;
- zwolnienia po upływie 24 godzin od chwili zatrzymania spowodowanego koniecznością ustalenia Twojej tożsamości lub podejrzeniem popełnienia wykroczenia;
- zwolnienia po upływie 48 godzin od chwili zatrzymania w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa. Jeśli w tym czasie do sądu zostanie przekazany wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania, Twoje zatrzymanie może przedłużyć się o kolejne 24 godziny. Jeśli w tym czasie nie zostanie Ci doręczone postanowienie sądu o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, musisz zostać zwolniony.
Funkcjonariusze Policji mają prawo do:
- legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości (na prośbę policjanta okaż swój dowód osobisty);
- stosowania środków przymusu bezpośredniego (np. kajdanek) w celu: wyegzekwowania wymaganego prawem zachowania zgodnie z wydanym przez uprawnionego poleceniem; odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby; przeciwdziałania naruszeniu porządku lub bezpieczeństwa publicznego;
- zatrzymywania osób w celu ustalenia ich tożsamości lub w związku z podejrzeniem popełnienia wykroczenia lub przestępstwa;
- zatrzymywania osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia;
- przeszukiwania osób w związku z podejrzeniem popełnienia wykroczenia lub przestępstwa;
- obserwowania i rejestrowania obrazu zdarzeń w miejscach publicznych.
Potrzebujesz więcej informacji? Zobacz cykl porad Wiem, że... Elementarz naszych praw i obowiązków w kontakcie z Policją
W ramach projektu Fundacja oferuje wsparcie prawne w sprawach, w których zagrożona jest swoboda wypowiedzi dziennikarzy i dziennikarek – zarówno mediów zawodowych, jak i obywatelskich.
Projekt przewiduje zaangażowanie w wybranych sprawach w postępowania sądowe (np. poprzez zapewnianie reprezentacji sądowej, składanie opinii przyjaciela sądu czy też uczestniczenie w postępowaniach w charakterze organizacji społecznej). Drugim priorytetem będą wystąpienia do organów krajowych i instytucji międzynarodowych w przypadkach ograniczeń wolności mediów.
Wsparcie oferowane jest zarówno w formie bieżącej pomocy w przypadkach zagrożeń dla wolności mediów, jak i przez udział w postępowaniach o charakterze precedensowym, w których możliwe jest uzyskanie przełomowych wyroków.
Zachęcamy do kontaktu pod adresem: [email protected].
Projekt będzie trwał do lipca 2022 roku.
Fundusz Global Media Defence Fund, z którego finansowany jest projekt, ma na celu wspieranie organizacji non-profit na całym świecie, które działają na rzecz wzmocnienia ochrony wolności mediów.
Poradnik “Kontakty pracowników organizacji pozarządowych ze służbami odpowiedzialnymi za porządek i bezpieczeństwo” opisuje krótko podstawowe zasady regulujące kontakty osób pracujących w organizacjach społecznych z funkcjonariuszami takich służb, jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Policja, Straż Graniczna, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, wywiad skarbowy czy Żandarmeria Wojskowa.