W finalnym dniu międzynarodowej akcji 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć, Helsińska Fundacja Praw Człowieka udostępnia dwie broszury dotyczące mobbingu, molestowania i molestowania seksualnego:
- Jak zareagować, gdy spotkamy się z tymi zjawiskami w miejscu pracy?
- Jak są zdefiniowane w polskim prawie?
Opracowane przez Fundację broszury są zaadresowane do pracowniczek i pracowników, którzy stykają się ze zjawiskami mobbingu, molestowania bądź molestowania seksualnego. Mają na celu ułatwienie pierwszych kroków, które muszą podjąć osoby doświadczające przemocowych zachowań w miejscu pracy. Proponują sposoby reagowania na nieprawidłowości od momentu wystąpienie pierwszych, budzących zaniepokojenie zdarzeń, aż po drogi prawne dostępne osobom, które padły ich ofiarami.
Opracowania nawiązują do niedawno opublikowanego raportu Fundacji: „Być albo nie być – pracowniczki i pracownicy polskich instytucji artystycznych wobec zagrożenia mobbingiem, molestowaniem i molestowaniem seksualnym”, a także do debaty helsińskiej, która miała miejsce 25 listopada. Rozmowa, której nagranie jest dostępne na profilu Facebook Fundacji, dotyczyła problematyki ochrony prawnej ofiar molestowania i mobbingu.
Jak wynika z kolejnych opracowań naukowych, osoby zatrudnione w środowiskach, w których występuje silna hierarchizacja (na przykład służby mundurowe czy administracja publiczna), lecz również i branża sceniczna są szczególnie narażone na omawiane zachowania. Niemniej nawet pobieżna analiza doniesień medialnych prowadzi do konkluzji, iż żadna z grup zawodowych nie jest od nich wolna.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka pragnie podziękować za nieocenioną pomoc mec. Magdalenie Świtajskiej oraz mec. Agnieszce Lisieckiej z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy, które brały udział w opracowywaniu niniejszych broszur.