Podczas ostatniego posiedzenia Zespołu ds. wyłonienia kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka 20 i 21 października 2021 r. przeprowadzono rozmowy kwalifikacyjne z osobami biorącymi udział w polskim konkursie na urząd sędziego ETPC. W rozmowach tych wziąć udział mogli obserwatorzy z ramienia organizacji pozarządowych działających w sferze upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka.
- 19 października 2021 r. grupa 11 obserwatorów zwróciła się do przewodniczącego Zespołu w sprawie klauzul informacyjnych, które byli zobowiązani podpisać.
- 28 października ta sama grupa 11 obserwatorów skierowała do Ministra Spraw Zagranicznych pismo ze swoimi uwagami z przeprowadzonych obserwacji.
Odbyły się z rozmowy z kandydatami
W rozmowach wzięło udział 16 osób (spośród 19 zgłoszonych – trzy wycofały swoją kandydaturę). Natomiast swoich obserwatorów zgłosiło 15 podmiotów. Jedna osoba biorąca udział w konkursie uczestniczyła w rozmowie kwalifikacyjnej zdalnie.
Po zakończeniu rozmów Zespół wyłonił trójkę kandydatów oraz dwójkę rezerwowych. Ich tożsamość nie jest na ten moment jeszcze znana – HFPC złożyła już wniosek o dostęp do informacji publicznej w tej sprawie.
Jak wyglądało postępowanie kwalifikacyjne?
Czas przewidziany na rozmowę kwalifikacyjną z każdym kandydatem wynosił maksymalnie 30 minut. Na wstępie każda osoba mogła w ciągu 5-10 minut przedstawić swoją kandydaturę, wizję pełnienia funkcji sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz swój pogląd na temat roli i znaczenia Trybunału i Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Następnie każdy kandydat miał ok. 4 minut na odpowiedź na każde z pięciu pytań. Jedno z pytań było zadawane w języku angielskim, a jedno w języku francuskim. Odpowiedzi można było udzielić w dowolnym z ww. języków urzędowych Trybunału.
Pytania zadane przez Zespół brzmiały następująco:
- Czy podmioty gospodarcze mogą stać się beneficjentem praw człowieka? Czy Europejski Trybunał Praw Człowieka wydawał orzeczenia w ich sprawach?
- Jakie są warunki dopuszczalności skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka? Jakie mają konsekwencje dla praktyki i roli Trybunału?
- Proszę przedstawić znaczenie dwóch wybranych przez siebie protokołów do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności?
- Wykonywanie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Polsce – organy odpowiedzialne, praktyka, osiągnięcia i wyzwania.
- Wzajemna relacja wartości chronionych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i w regulacjach międzynarodowych, na których opiera się działalność Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Zastrzeżenia obserwatorów
Obserwatorzy w toku rozmów kwalifikacyjnych dopatrzyli się niestety szeregu nieprawidłowości. Dotyczyły one m.in. warunków organizacyjno-technicznych, w których działali obserwatorzy, a także biernej postawy członków Zespołu (np. brak zadawania dodatkowych, uzupełniających pytań).
Jedne z najpoważniejszych zarzutów dotyczyły niewłaściwej weryfikacji umiejętności językowych potencjalnych kandydatów, a także wątpliwości w zakresie posiadania takich umiejętności przez samych członków Zespołu (HFPC również i w tym kontekście skierowała do MSZ wniosek o dostęp do informacji publicznej).
Poważne zastrzeżenia budził także sposób przeprowadzenia jednej z rozmów kwalifikacyjnych w trybie zdalnym.
Wszystkie te uwagi zostały przekazane MSZ 28 października 2021 roku.
Dalsze etapy
Następnym krokiem w procedurze wyboru sędziego ETPC z ramienia Polski jest przedstawienie listy trójki wyłonionych kandydatów Doradczemu Panelowi Ekspertów Rady Europy do spraw wyłonienia kandydatów na wybór na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Lista musi zostać skonsultowana z Panelem najpóźniej do 3 listopada 2021 roku.
Niezrozumiałe działania MSZ
Siedem osób biorących udział w konkursie na urząd sędziego ETPC wyraziło wobec Zespołu zgodę na podanie do publicznej wiadomości informacji o udziale w omawianym postępowaniu przez ujawnienie ich imion i nazwisk. Pomimo tego MSZ nie opublikowało ich. Zespół, zapytany o to przez obserwatorów, polecił wystąpienie z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej. Jest to o tyle niezrozumiałe, że w przypadku poprzedniego konkursu MSZ z własnej inicjatywy opublikowało na swojej stronie dane osób, które wyraziły taką zgodę.
Poniżej zamieszczamy listę osób biorących udział w konkursie, które wyraziły ww. zgodę (wyraziła ją także jeszcze jednak osoba, która następnie wycofała swoją kandydaturę). HFPC uzyskała te dane na postawie ustawy o dostępie do informacji publicznej.
- dr hab. Jacek Barcik
- dr hab. Ireneusz C. Kamiński
- dr hab. Marek Piechowiak
- Sędzia dr hab. Piotr Przybysz
- dr hab. Arkadiusz Radwan
- dr hab. Aleksander Stępkowski
- Sędzia Arkadiusz Ziarko
Helsińska Fundacja Praw Człowieka będzie w dalszym ciągu prowadziła monitoring procedury selekcji kandydata na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z ramienia Polski.