12 stycznia 2022 r. Sąd Okręgowy w Płocku utrzymał w mocy wyrok uniewinniający trzy aktywistki oskarżone o obrazę uczuć religijnych za to, że w 2019 r. rozpowszechniały naklejki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Wyrok jest prawomocny.
Odwołanie od decyzji sądu pierwszej instancji złożyła Prokuratura Rejonowa w Płocku, pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych oraz działaczki pro life.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka złożyła w sprawie opinię przyjaciela sądu. Wyraziła również sprzeciw wobec zatrzymania przez organy ścigania jednej z aktywistek.
Plakaty z Matką Boską Tęczową
Proces rozpoczął się przed Sądem Rejonowym w Płocku w styczniu 2021 roku. Trzy aktywistki zostały wówczas oskarżone o obrazę uczuć religijnych przez „rozklejenie wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczności LGBT”. Kobiety podkreślały, że ich działania stanowiły odpowiedź na powstałą w płockim kościele instalację, która wskazywała, że LGBT i „gender” stanowią grzech dla chrześcijan.
Uniewinnienie po raz pierwszy…
W marcu 2021 r. Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił oskarżone. Uznał, że ich działania nie wypełniły znamion czynu zabronionego i podkreślił, że symbol tęczy nie może sam w sobie zostać uznany za obrażający, a protest oskarżonych służyć miał wsparciu osób nieheteronormatywnych w walce o równouprawnienie.
Od wyroku wniesione zostały apelacje.
… i po raz drugi
Sąd drugiej instancji 12 stycznia 2022 utrzymał w mocy zaskarżony wyrok i uniewinnił aktywistki. Sąd Okręgowy w Płocku zaznaczył w uzasadnieniu, że wniesione apelacje były bezzasadne.
Chybiony jest zarzut dotyczący przełamania zasady obiektywizmu, ponieważ Sąd Rejonowy nie poparł żadnych z poglądów reprezentowanych przez oskarżonych, ani oskarżycieli posiłkowych.
Sąd Okręgowy podzielił stanowisko sądu pierwszej instancji, który stwierdził, że protest aktywistek był odpowiedzią na homofobiczne treści widniejące na instalacji w płockim kościele. Zaznaczył również, że wizerunek Matki Bożej z tęczową aureolą, jak i jego zamieszczenie w formie plakatów, nie stanowi znieważenia uczuć religijnych. Jak podkreślił,
każda grupa, w tym społeczność LGBT, ma prawo do prezentowania swoich przekonań i walki o swoje prawa, pod warunkiem, że przedstawiane treści nie będą poniżające i obelżywe, a ich wypowiedzi nie podżegają do nienawiści lub nietolerancji.
HFPC: przez wykorzystanie symboli religijnych aktywistki zwracały uwagę na nękanie mniejszości seksualnych
W opinii przyjaciela sądu Helsińska Fundacja Praw Człowieka podkreśliła, że działanie oskarżonych objęte jest ochroną przewidzianą dla wypowiedzi o istotnych sprawach budzących publiczne zainteresowanie. Protest aktywistek był odpowiedzią na ataki na osoby LGBTQ+.
Jeśli działanie ma na celu zwrócenie uwagi na ważny problem społeczny, dla wzmocnienia przekazu konieczne może być wykorzystanie symboli państwowych lub religijnych. Tak było w przypadku działania aktywistek, ponieważ niewątpliwie zwracały one uwagę na nękanie mniejszości seksualnych i stosunek polityków oraz Kościoła do społeczności LGBTQ+.
W opinii Fundacja przypomniała też, że ani Europejska Konwencja Praw Człowieka, ani Konstytucja RP nie gwarantują wolności od styczności z innymi poglądami.