Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się 8 września 2021 r. do Ministra ds. Unii Europejskiej Konrada Szymańskiego w związku z trwającą procedurą wyboru sędziego TSUE z ramienia Polski z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej. We wniosku Fundacja poprosiła m.in. o wskazanie: imion i nazwisk osób zasiadających w składzie Międzyresortowego Zespołu do spraw wyłaniania kandydatów na urząd sędziego i urząd rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz urząd sędziego Sądu Unii Europejskiej (dalej: Zespół) oraz kalendarza nadchodzących działań Zespołu.
To kolejny element monitoringu procedury selekcji polskiego kandydata na urząd sędziego europejskiego trybunału, jaki prowadzi Fundacja. Równolegle obserwujemy postępowanie dotyczące wyłonienia kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Polski.
Odbyły się rozmowy z kandydatami
HFPC otrzymała 1 października odpowiedź na wniosek o dostęp do informacji publicznej z dnia 8 września. Z odpowiedzi Ministra wynika, że 28 września oraz 1 października odbyły się posiedzenia Zespołu podczas których przeprowadzone zostały rozmowy z kandydatami na urząd sędziego TSUE.
W skład Zespołu wchodzą następujące osoby:
- Konrad Szymański, Minister do spraw Unii Europejskiej (przewodniczący Zespołu);
- Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (przedstawiciel ministra spraw zagranicznych);
- Piotr Wawrzyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (przedstawiciel ministra spraw zagranicznych);
- Sebastian Kaleta, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (przedstawiciel ministra sprawiedliwości);
- Marcin Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (przedstawiciel ministra sprawiedliwości),
- Krzysztof Szczucki, Prezes Rządowego Centrum Legislacji (przedstawiciel szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów);
- Bogusław Majczyna, zastępca dyrektora Departamentu Prawa Unii Europejskiej w KPRM (przedstawiciel ministra do spraw Unii Europejskiej).
Bez zaproszenia dla autorytetu
Z odpowiedzi nadesłanej HFPC wynika, że przewodniczący Zespołu nie skorzystał z możliwości zaproszenia do udziału w pracach Zespołu osoby o niekwestionowanym autorytecie w zakresie nauk prawnych lub stosowania prawa (możliwość taką przewiduje Zarządzenie nr 84 Prezesa Rady Ministrów w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw wyłaniania kandydatów na urząd sędziego i urząd rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz urząd sędziego Sądu Unii Europejskiej z dnia 24 czerwca 2021 r. (dalej: Zarządzenie) – przyp. aut.).
Utrudniony dostęp do informacji publicznej
Informacje o procedurze wyboru sędziego zostały udzielone ze znaczącym przekroczeniem terminu przewidzianego w ustawie o dostępie do informacji publicznej i to dopiero po naszej uprzedniej interwencji.
Niestety, nie jest to pierwszy raz, gdy w toku monitoringu krajowej procedury wyboru sędziego TSUE prowadzonej przez Fundację informacje, o które wnioskuje HFPC, są nam udzielane niejako post factum
– tłumaczy Krzysztof Jarzmus, prawnik HFPC.
We wniosku o dostęp do informacji publicznej z 14 czerwca 2021 r. Fundacja pytała m.in., czy opracowywana jest procedura selekcji kandydata na stanowisko sędziego TSUE i na jakim etapie aktualnie znajdują się te prace. Minister ds. Unii Europejskiej odpowiedział Fundacji 1 lipca, wskazując, że uchwalono w tej sprawie Zarządzenie 24 czerwca 2021 roku.
Zdaniem Fundacji takie działania nie cechują się transparentnością, której wymaga postępowanie w tak istotnej sprawie, jaką jest wyłonienie kandydata na urząd sędziego TSUE. Utrudniają one również uczestnictwo społeczeństwa obywatelskiego w monitoringu procedury
– ocenia Krzysztof Jarzmus.
Bez odpowiedzi
Ponadto 30 lipca 2021 r. Fundacja wystąpiła z wnioskiem o zaproszenie do udziału w pracach Zespołu dr Piotra Kładocznego, wiceprezesa HFPC (na podstawie § 4 ust. 2 Zarządzenia), który został poparty przez grupę polskich organizacji pozarządowych. Niestety, nie otrzymaliśmy na niego żadnej odpowiedzi ze strony przewodniczącego Zespołu, ministra Szymańskiego.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka będzie w dalszym ciągu prowadziła monitoring procedury selekcji kandydata na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z ramienia Polski.