Helsińska Fundacja Praw Człowieka dołączyła do nowego projektu. Od września 2024 r. do sierpnia 2026 r. ICJ-EI wraz z partnerami realizuje dwuletni projekt ACCESS (Access to Justice for Children Accused and Suspect in Criminal Proceedings, Dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla dzieci oskarżonych i podejrzanych w postępowaniu karnym). Projekt ma na celu wspieranie skutecznego i niedyskryminującego dostępu dzieci do wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym oraz poszanowania praw procesowych dzieci w Unii Europejskiej. Identyfikując luki w dostępie dzieci do praw procesowych poprzez wymianę doświadczeń między pracownikami wymiaru sprawiedliwości, konsorcjum partnerów będzie wspierać skuteczne stosowanie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/800 z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie gwarancji procesowych dla dzieci będących podejrzanymi lub oskarżonymi w postępowaniu karnym.
Partnerami projektu są:
- Forum Praw Człowieka (FORUM) - Czechy i Słowacja
- Bułgarskie Stowarzyszenie Komitetu Helsińskiego (BHC) - Bułgaria
- Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) - Polska
- Défense des Enfants International (DEI Belgique) - Belgia
- Nederlands Juristen Comite Voor Demensenrechten (NJCM) - Holandia.
Głównym celem projektu jest ułatwienie skutecznego i niedyskryminującego dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla dzieci podejrzanych i oskarżonych w postępowaniach karnych przez wymianę dobrych praktyk oraz zwiększenie wiedzy i praktycznej znajomości Dyrektywy 2016/800, w świetle zasad Konwencji ONZ o prawach dziecka wśród prawników, sędziów, prokuratorów, pracowników organów ścigania, ekspertów z organizacji społecznych, pracowników socjalnych i kuratorów sądowych. Chcemy również zacieśnić współpracę między właściwymi organami krajowymi, NHRI, organami ds. równego traktowania oraz prawnikami i innymi specjalistami w tym zakresie.
Beneficjentami końcowymi projektu są dzieci w konflikcie z prawem, w szczególności z grup narażonych na marginalizację lub nierówne traktowanie, takie jak dzieci z niepełnosprawnościami, dzieci należące do grup mniejszościowych, dotknięte ubóstwem, doświadczające migracji czy dzieci LGBTQIA.
Więcej informacji można znaleźć w opisie projektu, który znajdą Państwo poniżej (w języku angielskim).
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Komisji Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ udzielający dotacji nie mogą być za nie pociągnięte do odpowiedzialności.