NSA stwierdził, że Prezydent RP nie jest organem administracji publicznej i nie podlega kontroli sądowo-administracyjnej. Tym samym podobnie jak w ubiegłym tygodniu NSA oddalił skargi kasacyjne pozostałych sześciu sędziów niepowołanych na stanowiska przez Prezydenta RP.
Pełnomocnikami pro bono w sprawach są adw. Marcin Ciemiński z Kancelarii Clifford Chance oraz r.pr. Patrick Radzimierski oraz adw. Agnieszka Wardak z Kancelarii Salans.
W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia NSA Irena Kamińska wskazała, że mianowanie przez Prezydenta RP sędziów nie podlega kontroli sądowo-administracyjnej. Sędzia wskazała jednak, że sąd nie może się zgodzić z twierdzeniem, że akt mianowania nie jest rozstrzygnięciem o charakterze indywidualnym.
Zdaniem NSA mianowanie na stanowisko sędziego przez Prezydenta powinno podlegać kontroli niezawisłego sądu, a sądem właściwym powinien być Sąd Najwyższy z uwagi na przyznane kompetencje. Jest to sąd właściwy do rozstrzygania kwestii dotyczących ważności wyborów prezydenckich, czy rozpatrywania skarg na decyzję Krajowej Rady Sądownictwa.
Obecnie brak jest jakiejkolwiek kontroli sądowej nad podejmowaniem przez Prezydenta rozstrzygnięć w sprawie powołania na stanowisko sędziego. Taka sytuacja, zdaniem NSA, jest niezgodna z Konstytucją RP. Narusza prawo do sądu, dostępu do funkcji publicznych i zasady równości. W tym przedmiocie powinien się jednak wypowiedzieć Trybunał Konstytucyjny.