Helsińska Fundacja Praw Człowieka brała udział w konsultacjach pisemnych i online, a podnoszone przez HFPC problemy dotyczące niezależności sądów, sytuacji w mediach oraz w sektorze organizacji pozarządowych w Polsce zostały uwzględnione w raporcie.
Raport podzielony jest na cztery części, a każda z nich dotyczy innego obszaru: wymiar sprawiedliwości, mechanizmy antykorupcyjne, pluralizm w mediach oraz pozostałe kwestie instytucjonalne.
Zdaniem Komisji Europejskiej stan praworządności w UE pogarsza się, a najsłabiej w raporcie oceniono Polskę i Węgry, czyli kraje wobec których już toczy się postępowanie przeciwnaruszeniowe z mocy art. 7 unijnego traktatu.
Kwestia praworządności jest jednym z fundamentów Unii Europejskiej. Wzmocnienie jej przestrzegania to priorytet w budowaniu efektywnie działającej UE. Ale pandemia COVID-19 stała się czymś na kształt stress-testu dla unijnej praworządności – napisano we wstępie do dokumentu.
Raport jest nowym elementem unijnego mechanizmu ochrony praworządności i będzie opracowywany oraz publikowany każdego roku.
Raport w języku angielskim jest dostępny na stronie KE: 2020 Rule of Law Report