Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do Prokuratury Rejonowej w Augustowie oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie pisma ws. śmierci 37-mężczyzny, który zmarł po interwencji Policji w Ełku. W pismach Fundacja podkreśliła m.in. że pozbawienie wolności przez funkcjonariuszy państwowych zawsze oznacza przejęcie przez nich odpowiedzialności za życie i integralność fizyczną danej osoby. 30 września 2019 r. otrzymaliśmy odpowiedź z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Śmierć mężczyzny po interwencji policji
Jak wynika z doniesień medialnych, w nocy z 13 na 14 sierpnia 2019 r. Tomasz Wróblewski zawiadomił Policję w Ełku o próbie okradzenia jego samochodu. Do hotelu, w którym przebywał mężczyzna, przyjechali policjanci. Pomimo, że zgłaszał on, że był pod wpływem narkotyków do interwencji nie wezwano pogotowia ratunkowego.
Zgodnie z artykułem oko.press, kobieta obecna podczas zdarzenia, poinformowała, że mężczyzna został obezwładniony, założono mu kajdanki oraz użyto wobec niego gazu pieprzowego. Nagrała ona również dwa filmy, przedstawiające funkcjonariuszy siedzących na Tomaszu Wróblewskim, stojących na jego nogach i przyciskających go do ziemi. Z relacji świadka wynikało, że podczas interwencji Policji mężczyzna przestał oddychać, więc rozpoczęto reanimację i wezwano pogotowie ratunkowe. Niestety, Tomasza Wróblewskiego nie udało się uratować.
Według publikacji medialnej na ciele mężczyzny, widniały obrażenia, takie jak: złamany nos, ślady uderzeń tępym narzędziem w górnej części płata czołowego, wgłębienia w czaszce, odcisk podeszwy buta z tyłu głowy, ślady duszenia na szyi czy krwawe rany w pobliżu skroni.
Interwencja HFPC
W wystąpieniu do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz Prokuratury Rejonowej w Augustowie, Helsińska Fundacja Praw Człowieka powołała się na gwarancje wynikające z art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, stanowiącym o prawie do życia. Podkreślono, że EKPC zobowiązuje państwo do powstrzymania się przed umyślnym i bezprawnym pozbawieniem życia, ale także do podjęcia niezbędnych kroków w celu ochrony jednostek. Wskazano również, że postępowanie musi być prowadzone w sposób efektywny, pozwalający na ustalenie przebiegu wypadków i osób odpowiedzialnych za ewentualne bezprawne działania.
Odpowiedź KWP
W odpowiedzi na pismo Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, KWP w Olsztynie poinformowała, że „okoliczności zdarzenia są przedmiotem szczegółowego wyjaśnienia”. Podkreślono, że Zespół Monitorujący Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie prowadzi czynności mające na celu dokonanie oceny sposobu i skutków użycia środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy wobec zmarłego mężczyzny.
Z pisma Komendy Wojewódzkiej wynika, że Prokuratura Rejonowa w Ełku wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci w dniu 14 sierpnia 2019 r. Następnie postępowanie zostało przekazane do dalszego prowadzenia Prokuraturze Rejonowej w Augustowie.