We wrześniu 2020 r. Komisja Europejska opublikowała po raz pierwszy raport o stanie praworządności we wszystkich państwach Unii Europejskiej. W części odnoszącej się do sytuacji w Polsce eksperci Komisji Europejskiej analizują zmiany w wymiarze sprawiedliwości (w sądach i prokuraturze) i reakcję na nie Unii Europejskiej (w tym m.in. wszczęcie procedur naruszenia prawa UE oraz procedura z art. 7 TUE). Raport koncentruje się również na systemie zapobiegania korupcji oraz sytuacji mediów i instytucji niezależnych takich jak Rzecznik Praw Obywatelskich i organizacje społeczne.
Jak podkreśla w raporcie Komisja Europejska „niedostateczne przestrzeganie praworządności w jednym państwie członkowskim wpływa na inne państwa członkowskie i na całą UE”. Jakie zatem będą skutki raportu i czy wnioski z niego płynące przełożą się na kolejne działania Komisji Europejskiej w zakresie ochrony praworządności?
Dyskusję otworzą dr Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Danuta Przywara, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
W dyskusji wezmą udział:
- dr hab. Piotr Bogdanowicz – Uniwersytet Warszawski, Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego;
- Rafał Szyndlauer – Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, członek grupy roboczej Komisji Europejskiej przygotowującej „Polski rozdział” raportu o praworządności;
- Patryk Wachowiec – Forum Obywatelskiego Rozwoju;
- Małgorzata Szuleka – Helsińska Fundacja Praw Człowieka;
- Moderatorka: Agata Kowalska
Dyskusja odbędzie się on-line i będzie transmitowana na profilach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Komisji Europejskiej w Polsce na Facebooku. Wydarzenie organizuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.