Po stronie wolności. Podcast o prawach człowieka Po stronie wolności. Podcast o prawach człowieka
Dlaczego bez praworządności nie ma praw człowieka?
Posłuchaj podcastu „Po stronie wolności” Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i dowiedz się, co dzieje się wokół nas z perspektywy praw człowieka w sądach, mediach, komisariatach, na granicy czy w parlamencie.
Naszym tematem przewodnim jest praworządność, która jest nie tylko fundamentem demokracji, ale też gwarancją przestrzegania wszystkich innych praw człowieka. Gdy jest naruszona, zostają one tylko pustymi deklaracjami.
Oddajemy głos ekspertkom i ekspertom, którzy w prosty sposób wyjaśnią, o co chodzi z upolitycznieniem sądów, co jest istotą sporu Polski z Unią Europejską, dlaczego polskie prawo nie chroni osób LGBT+ i skąd się bierze brutalność policji.
Podcast dostępny jest na platformach Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, YouTube i Anchor FM.
O czterech filarach mądrej polityki narkotykowej, jej związków z prawami człowieka i karaniu za używanie środków psychoaktywnych rozmawialiśmy w najnowszym odcinku "Po stronie wolności" z Magdaleną Dąbkowską z HFPC i Agnieszką Sieniawską z Polska Sieć Polityki Narkotykowej.
Premiera odcinka: 12 kwietnia 2022
Jak zmienia się sytuacja na granicach, czego powinniśmy się nauczyć z doświadczeń innych kryzysów migracyjnych i czy kraj wydania paszportu może decydować o tym, jakie prawa mają osoby uciekające przed konfliktami?
W najnowszym odcinku "Po stronie wolności" raport z terenu i możliwe scenariusze na przyszłość omawiają eksperci od miesięcy badający sytuację na polskich granicach – Katarzyna Czarnota z Grupy Granica i HFPC oraz Rafał Kostrzyński z polskiego przedstawicielstwa Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).
Premiera odcinka: 24 marca 2022
Dlaczego prawo nie chroni osób LGBT+? Jak powinno? Co trzeba zmienić? I wreszcie: jak archaiczne przepisy wpływają na codzienne życie, w zgodzie ze sobą?
W "Po stronie wolności" na te pytania odpowiadali Maja Heban, aktywistka transpłciowa i publicystka "NOIZZ.pl" oraz "Repliki" i adw. Jarosław Jagura, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zajmujący się prawem z perspektywy równego traktowania i antydyskryminacji.
Premiera odcinka: 11 marca 2022
Co rusz zapadają wyroki obydwu europejskich trybunałów dotyczące polskich sądów i sędziów, podkreślające odbieranie władzy sądowniczej niezawisłości i niezależności.
Wtedy do akcji włącza się polski Trybunał Konstytucyjny i orzeka to, co władze chcą usłyszeć.
Kto ma rację w tym sporze prawnym (o ile faktycznie jakiś jest)? Które wyroki nas obowiązują? Czy Europa nadal ufa Polsce?
O tym w podcaście “Po stronie wolności” z Martą Borucką rozmawiają prawnicy Maria Ejchart-Dubois (Wolne Sądy) oraz Marcin Szwed (Helsińska Fundacja Praw Człowieka).
Premiera odcinka: 18 lutego 2022
O poziomach i legalności inwigilacji oraz coraz trudniejszej ochronie prawa do prywatności mówili w "Po stronie wolności" prawnicy Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon oraz Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Premiera odcinka: 7 lutego 2022
Ci, którzy mimo wszystko znajdą się w Polsce, trafiają całymi rodzinami do ośrodków niewiele różniących się od więzień, a w wielu przypadkach – do znacznie gorszych warunków. Takich, które zmuszają nawet do podjęcia protestów głodowych.
O tym, jak zmienia się sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, co można zrobić podczas interwencji w lesie, jaką (a może czy) politykę migracyjną realizuje Polska i jak wygląda codzienność w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, tłumaczą ekspertki działające w terenie w ramach Grupy Granica: Anna Dąbrowska (Homo Faber) oraz Ewa Ostaszewska-Żuk, (Helsińska Fundacja Praw Człowieka).
Premiera odcinka: 27 stycznia 2022
Z jakimi zagrożeniami muszą się mierzyć nie tylko całe redakcje, lecz najczęściej pojedynczy dziennikarze i dziennikarki, "owce oddzielone od stada"? O tym rozmawiamy z Ewą Siedlecką, redaktorką "Polityki" oraz Konradem Siemaszko, prawnikiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Premiera odcinka: 14 stycznia 2021
Sędzia Igor Tuleya oraz prawniczka HFPC Małgorzata Szuleka punktują, jak sześć lat zmian i ponad 20 nowelizacji przepisów dotyczących wymiaru sprawiedliwości nie ułatwiło dostępu do sądu, co faktycznie wymaga poprawy, czemu Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, i prognozują, jakie są szanse na przywrócenie praworządności.
Premiera odcinka: 30 grudnia 2021
Co było tym granicznym punktem, z którego nie ma już łatwej drogi powrotu do praworządności? Jakie zdarzenia do niego doprowadziły? I wreszcie: co możemy robić na co dzień, aby odwrócić ten trend? Na te pytania odpowiadali adw. Marcin Wolny z HFPC oraz prof. Ewa Łętowska.
Premiera odcinka: 22 grudnia 2021
Czy potrzebny jest kolejny głęboki kryzys, aby znowu zyskały szerokie poparcie społeczne i polityczne, tak jak się to wydarzyło po II wojnie światowej? W pierwszym odcinku „Po stronie wolności” prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Maciej Nowicki tłumaczy, skąd się wzięła idea praw człowieka, w jaki sposób możemy dochodzić prawa do czystego środowiska i jak uzależnianie sądów od woli politycznej pozbawia obywatelki i obywateli tarczy przed każdą władzą.
Premiera odcinka: 10 grudnia 2021