Marta Górczyńska, prawniczka HFPC, w artykule dla Krytyki Politycznej przedstawia swoje stanowisko na temat propozycji w zakresie polityki migracyjnej, w szczególności praktyki pushbacków. Zapraszamy do lektury.
W tekście można przeczytać, że: “Od lat, także na oficjalnych przejściach granicznych, straż graniczna arbitralnie odmawia cudzoziemcom prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. To coś, co powinno martwić każdego z nas; mówimy bowiem o systematycznych, bezprawnych działaniach służb publicznych, które nie przechodzą testu polskiego wymiaru sprawiedliwości i prowadzą do stwierdzenia naruszeń praw człowieka m.in. przez Europejski Trybunał Praw Człowieka i Komitet Praw Człowieka ONZ.
Nie sposób prawidłowo implementować wyroków sądów krajowych i międzynarodowych inaczej niż poprzez wszczynanie odpowiednich procedur wobec każdej osoby przekraczającej granicę – na przejściu granicznym czy poza nim. W zgodzie z literą prawa oznacza to nie „ograniczenie” pushbacków, ale całkowite ich wyeliminowanie. I tak, można to zrobić z dnia na dzień. Nie trzeba w tym celu nawet zmieniać prawa, wystarczy zmienić rozkazy wydane funkcjonariuszom pełniącym służbę na pograniczu. Kropka.”
Artykuł stanowi polemikę z tezami wygłoszonymi przez prof. Macieja Duszczyka w artykule dla Krytyki Politycznej, w którym profesor argumentował, że zakończenie praktyki pushbacków natychmiastowo jest niemożliwe. Marta Górczyńska nie zgadza się z tą opinią, a także innymi argumentami wysnuwanymi w artykule. W tekście prawniczka apeluje też o stworzenie legalnych ścieżek migracji i rozpoczęcie mądrej dyskusji na temat migracji.
Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu: PRZECZYTAJ