Helsińska Fundacja Praw Człowieka we współpracy z Przedstawicielstwem UNHCR w Polsce oraz Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć serdecznie zaprasza na szkolenie dotyczące procedur azylowych i powrotowych w Polsce dla osób, które pomagają uchodźcom.
Czego się dowiesz?
- Jak wygląda procedura ubiegania się o ochronę międzynarodową?
- Prawa i obowiązki osoby ubiegającej się o ochronę międzynarodową w Polsce
- Jak wyglądają regulacje prawne dotyczące powrotów?
- Jak możemy wspierać uchodźców w procedurze, nie będąc prawnikiem?
- Z czym wiąże się zostanie pełnomocnikiem uchodźcy w postępowaniu?
- Jakie narodowości najczęściej uzyskują w Polsce status uchodźcy i ochronę uzupełniającą.
Dla kogo jest szkolenie?
Do udziału w spotkaniu informacyjnym zachęcamy szczególnie osoby, które wspierają, pomagają uchodźcom w Polsce
- pracowników/czki organizacji pozarządowych
- wolontariuszy i wolontariuszki
- aktywistów/aktywistki inicjatyw, grup oddolnych wspierających uchodźców
- wszystkich zainteresowanych sytuacją prawną uchodźców, potrzebujących wskazówek by lepiej i skuteczniej pomagać
Program
Spotkanie zostanie przeprowadzone w formie wykładu wprowadzającego, który poprowadzą prawniczki Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: Ada Tymińska oraz Maria Poszytek.
Maria Poszytek: adwokatka, prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; ukończyła studia licencjackie w Szkole Głównej Handlowej na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze, studia magisterskie na kierunku prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie aplikację adwokacką w Izbie Adwokackiej w Warszawie. Na co dzień doradza prawnie cudzoziemcom w postępowaniach o udzielenie ochrony międzynarodowej, o zobowiązanie do powrotu oraz w sprawach detencyjnych; reprezentuje cudzoziemców przed organami administracji i sądami. Miłośniczka kotów i innych zwierzaków.
Ada Tymińska: kulturoznawczyni, prawniczka. W HFPC koordynuje projekt dotyczący przeciwdziałania mowie nienawiści w Internecie, a także wspiera działania związane z pomocą prawną na granicy polsko-białoruskiej i przygląda się sytuacji dzieci-uchodźców. Przygotowuje w ramach Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej UW doktorat poświęcony małoletnim bez opieki, a w szczególności ich sprawczości w ramach istniejących przepisów prawa migracyjnego. Okazjonalnie praktyczka sztuki ze społecznością.
Termin
Szkolenie odbędzie się 24.08, w godzinach 18:30-20:30 online na platformie Zoom. Udział jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji tutaj
Szkolenie jest realizowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka w ramach projektu „Bezpieczny Dom” (NMF/PA18/003), który jest dofinansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt jest realizowany razem z przedstawicielstwem UNHCR w Polsce oraz Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć.