W komunikacie z dnia 15 kwietnia 2020 r. wydanym w trybie art. 34 RODO Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury poinformowała o naruszeniu ochrony danych osobowych użytkowników Platformy Szkoleniowej KSSiP, w wyniku którego dane te zostały upublicznione i są ogólnodostępne.
Oprócz tej informacji i rekomendacji dla pokrzywdzonych, aby na własny koszt zajęli się usuwaniem skutków wycieku, poinformowano opinię publiczną jedynie o zawiadomieniu prokuratury, której zwierzchnikiem jest ten sam minister sprawiedliwości.
W tym wypadku aparat państwa, w osobach ministra sprawiedliwości i dyrektora KSSiP, który wyrządził szkodę tysiącom ludzi, pozostawił ich samym sobie.
Konsekwencje tego zdarzenia są szczególnie groźne dla sędziów i prokuratorów, których oświadczenia majątkowe od kilku lat są jawne. Powiązanie ich z danymi utraconymi przez KSSiP, może powodować wysokie zagrożenie dla bezpieczeństwa i doprowadzić do działań na szkodę tych osób.
Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS, dostrzegając zagrożenie dla sędziów, prokuratorów i innych osób związanych z wymiarem sprawiedliwości i występując w ich interesie, domaga się natychmiastowego wyciągnięcia konsekwencji wobec osób winnych zaniedbania i narażenia pokrzywdzonych tym działaniem na konsekwencje majątkowe i osobiste, w tym wobec ministra sprawiedliwości.
Komitet Obrony Sprawiedliwości domaga się również podjęcia systemowych działań zmierzających do zabezpieczenia pokrzywdzonych, takich chociażby jak grupowe zabezpieczenie ich w Biurze Informacji Kredytowej i podjęcie innych, niezbędnych czynności.
Partnerzy KOS:
Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”
Stowarzyszenie Sędziów „THEMIS”
Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”
Inicjatywa Obywatelska „Wolne Sądy”
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS
Archiwum Osiatyńskiego
Stowarzyszenie Amnesty International
Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administracyjnych
Forum Współpracy Sędziów