Agencja UE ds. Azylu opublikowała raport (Asylum Report 2022: https://euaa.europa.eu/asylum-report-2022 ), opisujący zmiany w zakresie systemu azylowego na terytorium Unii Europejskiej w 2021 r.
W Polsce od połowy 2021 roku trwa kryzys humanitarny związany z napływem migrantów przez granicę białorusko-polską, co znalazło odzwierciedlenie w opublikowanym raporcie. W lutym Helsińska Fundacja Praw Człowieka przedstawiła swój wkład do tworzonego raportu, o czym pisaliśmy tutaj. Zarówno wkład przygotowany przez HFPC, jak i wcześniejsza opinia prawna Fundacji dotycząca ubiegłorocznych zmian w krajowym prawie migracyjnym, zostały wykorzystane przez Agencję UE ds. Azylu i znalazły odzwierciedlenie w częściach raportu, dotyczących: sytuacji na wschodnich granicach UE (pkt 4.1.1. raportu); detencji cudzoziemców, w tym dzieci i osób wymagających specjalnego traktowania (pkt 4.8.2. i 4.8.6. raportu); dostępu do pełnomocnika (pkt 4.10.1. raportu).
W zakresie sytuacji na wschodniej granicy Polski, przywołane zostały wnioski płynące z opinii prawnej przygotowanej przez Fundację, w której wskazywaliśmy, że nowelizacja ustawy o cudzoziemcach i ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP przyjęta przez polskiego ustawodawcę w 2021 roku w praktyce skutkować może ograniczeniem dostępu do terytorium i procedur azylowych.
W kwestii detencji migrantów Agencję UE ds. Azylu zainteresowała tendencja związana z tworzeniem nowych strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców w miejsce ośrodków otwartych, a także umiejscowienie nowego strzeżonego ośrodka na terenie poligonu wojskowego w Wędrzynie. Zaznaczono także zakomunikowanie w 2021 roku polskiemu rządowi zainicjowanej przez Fundację pierwszej sprawy przed Komitetem Praw Człowieka ONZ dotyczącej niesłusznego umieszczenia cudzoziemców z małoletnimi dziećmi w strzeżonym ośrodku (komunikacja nr 3870/2021).
Agencja UE ds. Azylu zwróciła ponadto uwagę na informacje przekazane przez Fundację w zakresie istotnego ograniczenia osobom poszukującym ochrony międzynarodowej dostępu do pełnomocników na granicy polsko-białoruskiej.
Zwięzłe podsumowanie niemal 400-stronicowego raportu można przeczytać w języku polskim tutaj.