Historia Programu Niewinność
Program Niewinność działa w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka od 2000 roku i chociaż społeczne zainteresowanie problematyką niesłusznych skazań rośnie, nadal jest jedynym programem interwencyjnym tego typu w Polsce. Do Kliniki trafiają sprawy osób oskarżonych lub skazanych, które kwestionują swoją winę.
W 2016 roku HFPC podjęła współpracę z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i od tego czasu program korzysta z pomocy studentów Kliniki Prawa WPiA UW. Uczestniczący w działaniach kliniki studenci pracują pod okiem koordynatorów Programu. Dogłębnie analizują wybrane sprawy, w których mogło dojść do pomyłki sądowej bądź bezpodstawnego oskarżenia, w celu zidentyfikowania błędów popełnionych na którymś z etapów postępowania karnego. Po analizie do dalszej pracy wybierane są te sprawy, w których zgromadzony materiał dowodowy, według oceny HFPC, nie jest wystarczający do wydania wyroku skazującego lub w których dojść mogło do naruszeń prawa do rzetelnego procesu.
Fundacja podejmuje w tych sprawach działania takie jak: obserwowanie procesów sądowych, sporządzanie opinii prawnych dla sądu, przystępowanie do procesów w charakterze przedstawiciela społecznego, sporządzanie opinii prawnych dla Rzecznika Praw Obywatelskich popierających wniesienie kasacji nadzwyczajnych czy wreszcie współpraca z mediami.