Helsińska Fundacja Praw Człowieka we współpracy z Przedstawicielstwem UNHCR w Polsce oraz Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć serdecznie zaprasza na szkolenie dotyczące edukacji dzieci z doświadczeniem migracji dla samorządów oraz jednostek edukacyjnych w Polsce.
Czego się dowiesz?
- Polska szkoła - potrzeby i wyzwania dla nauczycieli, dzieci i rodziców w obecnej sytuacji kryzysu wojny w Ukrainie.
- Jak obecnie wygląda sytuacja dzieci z doświadczeniem migracji w polskim systemie edukacji?
- Jak samorządy powinny przygotować się, by zadbać o potrzeby całej społeczności uczniów?
- Jaka jest rola nauczyciela, samorządów, rodziców w tym procesie?
- Dobre praktyki z Poznania - edukacji dzieci cudzoziemskich na przestrzeni wielu lat.
Dla kogo jest szkolenie?
Do udziału w spotkaniu informacyjnym zachęcamy szczególnie osoby, które pracują z uczniami i uczennicami z doświadczeniem migracji:
- Nauczycieli/nauczycielki
- Osoby pracujące w samorządach
- Przedstawicieli/ki organizacji pozarządowych
- Wszystkich zainteresowanych sytuacją edukacyjną w obecnym kontekście
Program
Spotkanie zostanie przeprowadzone w formie wykładu wprowadzającego, które poprowadzi Izabela Czerniejewska
dr Izabela Czerniejewska - specjalistka ds. uczniów imigrantów w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, badaczka Centrum Badań Migracyjnych przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Od wielu lat interesuje się tematyką migracji, wielokulturowości i edukacji wielokulturowej, szczególnie powiązań edukacji z migracjami. Uczestniczyła w badaniach naukowych dotyczących integracji cudzoziemców, uchodźców oraz migracji powrotnych do Polski. Autorka książki „Edukacja wielokulturowa. Działania podejmowane w Polsce” (2013) i licznych artykułów naukowych dotyczących tematyki migracji. Prezeska fundacji prowadzącej Migrant Info Point w Poznaniu - miejsca przyjaznego cudzoziemcom, w którym mogą uzyskać informację i wsparcie. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, prowadzi krajowe i międzynarodowe projekty, szkolenia i warsztaty w tematyce wielokulturowej i migracyjnej.
Termin
Szkolenie odbędzie się 08.09, w godzinach 12:00 – 14:00 online na platformie Zoom.
Udział jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji tutaj
Szkolenie jest realizowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka w ramach projektu „Bezpieczny Dom” (NMF/PA18/003), który jest dofinansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt jest realizowany razem z przedstawicielstwem UNHCR w Polsce oraz Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć.