Sąd Apelacyjny w Poznaniu uniewinnił ,,Blogera z Mosiny” od popełnienia przestępstwa zniesławienia, na podstawie decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z maja 2020 r. Wyrok jest nieprawomocny.
Łukasz Kasprowicz od 2008 roku prowadził blog, w którym krytykował działania burmistrz Mosiny (woj. wielkopolskie) Zofii Springer. Polityczka oskarżyła go o zniesławienie (artykuł 212 Kodeksu karnego). W 2011 roku Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto skazał Łukasza Kasprowicza na 10 miesięcy nieodpłatnej pracy, nawiązkę w wysokości 500 zł, zakaz wykonywania zawodu dziennikarza przez rok i przeprosiny.
Wyrok uchylił Sąd Okręgowy w Poznaniu, umarzając postępowanie ze względu na znikomą szkodliwość czynu. Sąd Najwyższy uwzględnił jednak kasację pełnomocnika oskarżycielki i dwukrotnie skierował sprawę do ponownego rozpoznania. Ostatecznie w styczniu 2014 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu umorzył warunkowo postępowanie na rok i orzekł wobec Łukasza Kasprowicza obowiązek świadczenia pieniężnego na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaskarżyła decyzję do ETPC, wskazując na naruszenie w sprawie artykułu 10 Konwencji (swoboda wypowiedzi). Trybunał po tym, jak rząd polski przyznał się do naruszenia swobody wypowiedzi i zobowiązał do wypłacenia Kasprowiczowi 3 tys. euro, zdecydował o skreśleniu sprawy z listy.
Przy wsparciu pro bono mec. Artura Pietryki i kancelarii Wardyński i Wspólnicy, postępowanie w kraju zostało wznowione. Dnia 15 września 2020 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu na podstawie art. 540 § 3 k.p.k. wznowił postępowanie i uniewinnił Łukasza Kasprowicza.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest zaangażowana w sprawę Łukasza Kasprowicza od momentu wniesienia prywatnego aktu oskarżenia o zniesławienie. „Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu to długo oczekiwane zwycięstwo wolności słowa” – komentuje Dominika Bychawska-Siniarska, która wraz z adw. Arturem Pietryką reprezentowała Łukasza Kasprowicza przed ETPC.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka pragnie podziękować mec. Arturowi Pietryce, mec. Łukaszowi Lasek oraz mec. Aleksandrze Połatyńskiej z kancelarii Wardyński i Wspólnicy za zaangażowanie pro bono w sprawę.