Dziennikarz – zawód podwyższonego ryzyka
Dziennikarze i dziennikarki od kilku lat coraz częściej muszą mierzyć z pozwami, a nawet sprawami karnymi w związku z wykonywaniem pracy, spotykają się z utrudnieniami w czasie relacjonowania demonstracji, a także próbami naruszenia ich tajemnicy zawodowej. W mediach publicznych do tych problemów dołączają kolejne szykany – tym razem ze strony pracodawcy, ze zwolnieniem dyscyplinarnym włącznie. Przejęcie większości prasy regionalnej przez spółkę Skarbu Państwa tylko potęguje te zagrożenia.
Dlatego Helsińska Fundacja Praw Człowieka od 2008 roku udziela pomocy prawnej dziennikarzom i dziennikarkom, którzy zetknęli się z próbą ograniczenia wolności mediów zarówno (i szczególnie) na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim. Nowy projekt finansowany ze środków Globalnego Funduszu Obrony Mediów administrowanego przez UNESCO umożliwi kontynuowanie tych działań.
Wsparcie na sali sądowej i przed innymi instytucjami krajowymi i międzynarodowymi
W ramach nowego projektu Fundacja będzie oferować wsparcie prawne w sprawach, w których zagrożona jest swoboda wypowiedzi dziennikarzy i dziennikarek – zarówno mediów zawodowych, jak i obywatelskich.
Projekt przewiduje zaangażowanie w wybranych sprawach w postępowania sądowe (np. poprzez zapewnianie reprezentacji sądowej, składanie opinii przyjaciela sądu czy też uczestniczenie w postępowaniach w charakterze organizacji społecznej). Drugim priorytetem będą wystąpienia do organów krajowych i instytucji międzynarodowych w przypadkach ograniczeń wolności mediów.
Wsparcie będzie oferowane zarówno w formie bieżącej pomocy w przypadkach zagrożeń dla wolności mediów, jak i przez udział w postępowaniach o charakterze precedensowym, w których możliwe jest uzyskanie przełomowych wyroków.
Projekt realizują prawnicy i prawniczki Fundacji: Konrad Siemaszko (koordynator), Weronika Bilińska, Maciej Grześkowiak, a także Dominika Bychawska-Siniarska (ekspertka projektu).
Zachęcamy do kontaktu pod adresem: [email protected]