Kilka tygodni temu złożyliśmy stanowisko przed Komitetem Ministrów Rady Europy w sprawie wyroków ETPC dotyczących zniesławienia. Wspólnie z innymi organizacji społecznymi i dziennikarskimi postulowaliśmy zniesienie kary pozbawienia wolności z art. 212 par. 2 k.k. W marcu – również wspólnie z innymi – zapytaliśmy kandydatów na Prezydenta o ich stosunek do zniesienia art. 212 k.k.
Nasz głos w sprawie dekryminalizacji zniesławienia jest podyktowany zaniepokojeniem o standardy przestrzegania wolności słowa w Polsce, w szczególności w zakresie stosowania instytucji zniesławienia wobec komentatorów życia publicznego. Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości liczba skazań z art. 212 par. 2 k.k. podwoiła się pomiędzy rokiem 2014 a 2017 (z 58 na 137 prawomocnych skazań). Statystyki te mogą obrazować trend, z którego wynika, iż osoby chcące chronić swoją reputację, uciekają się częściej do środka karnego.
Ekspertką podczas webinarium będzie Dominika Bychawska-Siniarska. Dyrektorka Obserwatorium Wolności Mediów, jednego z programów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Członkini Zarządu Fundacji. Autorka cotygodniowej rubryki poświęconej orzecznictwu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w dodatku “Prawnik” do Dziennika Gazety Prawnej, opisy spraw pojawiają się na stronie internetowej wyrokietpc.pl.
Link do wydarzenia: https://watchdog.clickmeeting.com/dlaczego-nalezy-wykreslic-znieslawienie-art-212-z-kodeksu-karnego-
Zapis webinaru