Sytuacja ma związek z zagrożeniem epidemicznym, które utrudnia rodzicom lub opiekunom towarzyszenie dzieciom w ich hospitalizacji.
Fundacja otrzymała od Ministerstwa odpowiedź, w której przedstawiciele MZ wyjaśniają, że do Narodowego Funduszu Zdrowia zostały przesłane procedury postępowania z dziećmi z podejrzeniem lub zakażonych wirusem SARS-CoV-2, a ograniczenia odwiedzin mogą być nakładane przez kierownika placówki lub lekarza, zgodnie z ustawą, w warunkach zagrożenia epidemicznego.
W piśmie, Fundacja podkreśla, że sytuacja związana z epidemią koronawirusa jest nadzwyczajna i konieczne jest podejmowanie różnorodnych działań na rzecz ochrony zdroiwa publicznego. Jednocześnie, HFPC zaznacza, że podejmowane w tym celu kroki powinny być proporcjonalne, zwłaszcza jeśli dotyczą one dzieci.
Przedstawiciele Fundacji zwrócili się w piśmie z prośbą o rozważenie ujednolicenia regulacji przez Ministerstwo w zakresie wizyt rodziców i opiekunów w szpitalach dziecięcych lub oddziałach pediatrycznych. Według HFPC, na taką potrzebę wskazują, pokazywane również w mediach, przykłady zróżnicowanego podejścia przez szpitale do możliwości ograniczania wizyt.
Jak podkreśla HFPC w przesłanym liście, kontakt dziecka z rodzicem lub opiekunem podczas hospitalizacji jest bardzo ważny, a okres całkowitej rozłąki może być traumatyzujący, dlatego wprowadzane w tym zakresie regulacje powinny uwzględniać indywidualną sytuację dziecka, jego wiek i stan rozwoju emocjonalnego i możliwie najpełniej gwarantować możliwość kontaktu dziecka z jego rodzicami lub opiekunami.
14 kwietnia br. otrzymaliśmy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia, w której wyjaśniono, że do Narodowego Funduszu Zdrowia zostały przesłane procedury postępowania z dziećmi z podejrzeniem lub zakażonych wirusem SARS-CoV-2 – opracowane przez Konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii oraz Konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych, z prośbą o ich upowszechnienie wśród szpitali pediatrycznych i podmiotów leczniczych posiadających w swoich strukturach oddziały pediatryczne.
Jednocześnie poinformowano, że zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, kierownik podmiotu medycznego lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z praw pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów.