Sport odgrywa coraz większą rolę w życiu społeczeństwa. Wiele osób uprawia różne dyscypliny sportowe zawodowo lub rekreacyjnie. Jednocześnie wiele emocji wzbudza oglądanie najważniejszych rozgrywek sportowych. Równie silne poruszenie potrafi wywołać kibicowanie ulubionej drużynie sportowej, niezależnie od tego, czy gra ona o najwyższe trofea, czy o utrzymanie się w lidze. Przykładowo należy wskazać, że finał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2018 r. oglądało 517 mln widzów, a chociaż minutę Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. na antenach TVP obejrzało 28,5 mln widzów. Nie ulega także wątpliwości, że sport potrafi jednoczyć ludzi. Pozytywne emocje wywoływane przez sport powodują, że od swoich początków łączy się on z biznesem i dążeniem do profesjonalizacji. Te elementy zaś generują często wiele problemów dotyczących samych sportowców, jak np. kwestie posiadania odpowiednich licencji, wynagrodzeń, dopingu, czy rasizmu na stadionach. Potrafią one czasami przysłonić to, co dzieje się na arenie sportowej. Wskazane wyżej zagadnienia wymagają regulacji prawnych na poziomie krajowym i międzynarodowym, których adresatami są sportowcy lub podmioty zaangażowane w organizowanie wydarzeń sportowych i funkcjonowanie organizacji sportowych. Wspomniane kwestie są nieodłącznie związane z podstawowymi prawami i wolnościami jednostki.
Wśród zagadnień, które będziemy poruszać są m.in.:
- możliwość dochodzenia praw przez sportowców w postępowaniach związkowych, arbitrażowych i sądowych;
- specyfika postępowań antydopingowych;
- dostęp do szkolenia sportowego i możliwość korzystania z obiektów sportowych oraz ewentualne ograniczenia ze względu na określone cechy;
- dyskryminacja mniejszości w sporcie;
- dyskryminacja kibiców, drużyn sportowych, zawodników podczas wydarzeń sportowych.
Do współpracy zapraszamy także wszystkich kibiców, dziennikarzy, działaczy i wszystkich ludzi sportu. Przyjmujemy pomysły dotyczące tematów, którymi powinniśmy się zająć i zgłoszenia problematycznych kwestii, które wymagają uregulowania. Swoje pomysły i zgłoszenia, prosimy kierować na naszą skrzynkę mailową: [email protected].
Wsparcia merytorycznego udzielają nam:
- Prof. dr hab. Piotr Girdwoyń – kierownik Centrum Prawa Sportowego WPiA UW;
- Mec. Bogusław Leśnodorski – Kancelaria LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy;
- Mec. Marcin Melzacki – Kancelaria LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy;
- Mec. dr Marcin Ungier – Kancelaria Ungier Gliniewicz i Wspólnicy;
- Prof. dr hab. Łukasz Pisarczyk – WPiA UW, Kancelaria Raczkowski;
- Prof. dr. hab. Tadeusz Tomaszewski – WPiA UW.