Helsińska Fundacja Praw Człowieka wyraziła zaniepokojenie śmiercią Pana Damiana G. Mężczyzna zmarł w szpitalu w Radomiu, do którego trafił po zatrzymaniu przez funkcjonariuszy policji.
Śmierć zatrzymanego
Pan Damian zmarł w szpitalu w nocy z 8 na 9 września 2017 r. Fundacja dowiedziała się o zdarzeniu z korespondencji od rodziny zmarłego. Pan Krzysztof G. (ojciec Damiana) poinformował, że jego syn został zatrzymany przez radomską policję w sklepie sieci „Biedronka” w związku z podejrzeniem dokonania w nim kradzieży.
Jak wynika z relacji świadków zdarzenia, Pan Damian został wyniesiony ze sklepu bez butów, nie mógł iść o własnych siłach – powłóczył nogami. Następnie zatrzymanego przetransportowano do komisariatu. Stamtąd trafił na izbę przyjęć radomskiego szpitala, gdzie zmarł tego samego dnia. Z relacji ojca wynika, że pielęgniarka przyjmująca Pana Damiana usłyszała jak jeden z funkcjonariuszy odebrał telefon i powiedział: „Musiałem to zrobić, ale żyje”.
Rodzina Damiana G. podejrzewa, że mogło dojść do przekroczenia uprawnień przez dokonujących zatrzymania funkcjonariuszy radomskiej policji. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.
Odpowiedzialność za życie osoby zatrzymanej ciąży na funkcjonariuszach państwowych
HFPC wystąpiła z interwencją do Prokuratury Rejonowej w Zwoleniu, odwołując się w niej do art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który stanowi o prawie do życia. W piśmie HFPC podkreśla, że śmierć osoby zatrzymanej rodzi po stronie państwa obowiązek wykazania, że jego funkcjonariusze nie ponoszą za nią odpowiedzialności. „Każdy przypadek utraty życia w trakcie zatrzymania musi zostać wszechstronnie wyjaśniony” – mówi Piotr Kubaszewski, koordynator Programu Interwencji Prawnej HFPC. „W orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wskazuje się, że postępowanie karne w przypadku utraty życia musi być efektywne, czyli prowadzone w sposób pozwalający zarówno na ustalenie przebiegu wypadków, jak i – ewentualne – oskarżenie i ukaranie osób odpowiedzialnych za bezprawne działania” – dodaje prawnik HFPC.
HFPC zajmowała się już przypadkami nieuzasadnionego stosowania przemocy przez funkcjonariuszy policji w trakcie interwencji i zatrzymań. To między innymi sprawa tragicznej śmierci Igora Stachowiaka, sprawa śmierci nastolatka w izbie zatrzymań, a także obywatela Austrii, który zmarł po przewiezieniu go do komisariatu. Więcej informacji tutaj.