HFPC wyraża zaniepokojenie śmiercią kobiety, która w trakcie zatrzymania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego wypadła przez okno.
Odpowiedzialność za śmierć podczas interwencji
Z doniesień prasowych wynika, że ABW wkroczyła do mieszkania cudzoziemki pochodzącej z Wietnamu w środę 23 maja 2018 r. Kobieta wypadła przez okno już po zatrzymaniu, gdy była pod ochroną funkcjonariuszy i – zgodnie z informacją podaną przez dwa niezależne źródła – miała założone kajdanki.
HFPC skierowała pismo w tej sprawie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie i odwołała się w nim do gwarancji ochrony prawa do życia zawartych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. „Po zatrzymaniu funkcjonariusze państwowi przejmują odpowiedzialność za życie i integralność fizyczną danej osoby. Artykuł 2 Konwencji zobowiązuje państwo do wyjaśnienia każdego przypadku utraty życia, który w sposób oczywisty nie wynika z przyczyn naturalnych” – mówi Piotr Kubaszewski, prawnik HFPC. „Za każdym razem, gdy umiera osoba, która ma w jakikolwiek sposób ograniczoną wolność, państwo jest zobowiązane zbadać, czy jego funkcjonariusze nie ponoszą za odpowiedzialności za tę śmierć. W naszej interwencji prosimy o przekazanie przez prokuraturę informacji na temat prowadzonego śledztwa” – dodaje Julia Gerlich, prawniczka HFPC.
Naruszona zasada domniemania niewinności
W kontekście tej sprawy niepokojąca jest również treść komunikatu prasowego Prokuratury Krajowej, z którego wynika, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi obecnie postępowanie wyjaśniające okoliczności śmierci Wietnamki, która „należała do międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej”. Zdaniem Fundacji taki sposób przedstawiania faktów jest nie do pogodzenia z zasadą domniemania niewinności, wyrażoną zarówno w ustawodawstwie krajowym, jak i międzynarodowym. „Należy jednoznacznie podkreślić, że organy procesowe w trakcie trwania postępowania nie mogą arbitralnie oceniać, czy dana osoba popełniła przestępstwo. O tym orzeka sąd w prawomocnym wyroku” – tłumaczy Piotr Kubaszewski.