Elementarz naszych praw i obowiązków w kontakcie z Policją.
Elementarz naszych praw i obowiązków w kontakcie z Policją
Wiem, że funkcjonariusz Policji ma prawo obserwować oraz nagrywać obraz zdarzeń w miejscach publicznych. Co więcej, jeżeli funkcjonariusz podejmuje czynności operacyjno-rozpoznawcze bądź administracyjno-porządkowe, rejestrowany może być również i dźwięk, który towarzyszy danym zdarzeniom.
Wiem, że funkcjonariusz Policji może nagrywać miejsca inne niż publiczne, w tym także np. mieszkanie, w toku prowadzonej interwencji.
Wiem, że powyższa regulacja nie może być traktowana przez funkcjonariuszy Policji jako „furtka” umożliwiająca zbieranie materiału dowodowego w sytuacji, gdy przeprowadzenie interwencji nie było konieczne.
Wiem, że każdy ma prawo nagrywać czynności z udziałem Policji. W polskim porządku prawnym brak jest regulacji tego zakazujących. W trakcie nagrywania nie można jednak utrudniać funkcjonariuszom przeprowadzanych czynności – tylko w takim przypadku funkcjonariusze mogą zakazać nagrywania.
Wiem, że wizerunek funkcjonariuszy Policji stanowi dane osobowe, a więc jego udostępnianie podlega regulacjom RODO. Publikacja takiego materiału jest więc, co do zasady, możliwa jedynie za zgodą nagranych funkcjonariuszy. W przypadku braku wyraźnie wyrażonej zgody, konieczna jest modyfikacja wizerunku i głosu funkcjonariuszy, tak by niemożliwe było ustalenie ich tożsamości.
Wiem, że jeżeli osoba nagrywająca ma na celu wyłącznie „publiczne rozpowszechnianie informacji, opinii lub myśli”, a więc jej nagranie stanowi wkład dla debaty publicznej, nie musi spełniać obowiązku informacyjnego RODO – jest to tzw. wyjątek dziennikarski. Dotyczy on jednak nie tylko zawodowych dziennikarzy, ale wszystkich osób spełniających powyższe warunki.
Chcesz wiedzieć więcej – zapoznaj się z:
- Art. 15 pkt 5a i 5b ustawy o Policji
- Art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
- Wyrok TSUE z 14 lutego 2019 r. w sprawie sygn. akt C-345/17
Pozostałe tematy akcji “Wiem, że”:
- Formy spontanicznego sprzeciwu w miejscach publicznych
- Wolność zgromadzeń a tzw. “rozporządzenia covidowe”
- Środki przymusu bezpośredniego
- Stosowanie gazu pieprzowego
- Legitymowanie
- Mandaty
- Prawa osób nieletnich – wolność słowa i prawo do protestu
- Prawa osób nieletnich – prawa procesowe
- Przeszukanie pomieszczeń
Przydatne informacje: